POZNAJ NASZ KLUB

O Klubie

AKADEMIA PIŁKARSKA RUCH CHORZÓW

Nasza Akademia powstała w 2011 r. z inicjatywy Zarządu Ruchu Chorzów S.A., a jej głównym celem jest położenie nacisku na popularyzowanie aktywności fizycznej, wychowanie poprzez sport i  profesjonalne szkolenie dzieci i młodzieży, które rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną. Efektywną realizację tych zamierzeń ma zapewnić doświadczona i utalentowana kadra trenerska działająca odtąd pod auspicjami jednego podmiotu.

W Akademii Piłkarskiej szkoli się ponad 400 dzieci, a najmłodsi adepci mają niespełna cztery lata. Do najmłodszych grup szkoleniowych  trafiają  dzieci urodzone w 2019 r., a w najstarszych zespołach ćwiczą młodzi zawodnicy z rocznika 2001.  W sumie pod skrzydłami chorzowskiej Akademii trenuje już 18 grup! Warto jednak podkreślić, że z miesiąca na miesiąc, liczba dzieci, które uczą się grać w piłkę nożną w Akademii,  sygnowanej przez czternastokrotnego mistrza Polski, stale rośnie.

W listopadzie 2019 roku nasza Akademia otrzymała Srebrny Certyfikat w Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Ideą projektu jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu, a także weryfikacja szkółek. Przyznanie Certyfikatu PZPN równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. 

We wrześniu 2020 roku do życia powołane zostały grupy naborowe naszej Akademii oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ruch" Chorzów stworzyły wspólny projekt dla dzieci od 4 do 10 roku życia powołując do życia grupy naborowe "AdleRki".

Treningi w Akademii mają różny stopień intensywności i w zależności od rocznika odbywają się od 2 do 10 razy w tygodniu. Dzieci i młodzież występująca w rozgrywkach ligowych ćwiczy na na boiskach kompleksu sportowego KRESY  oraz na boiskach przy ul. Filarowej, Cichej 6. AdleRki w okresie jesienno - zimowym przenoszą się na rudzkie hale Football-on, czyli kompleks trzech boisk pod balonami, gdzie mają zapewnione najwyższe standardy treningowe. 

Regularne treningi w Akademii pomagają spełnić marzenia o profesjonalnej karierze piłkarskiej! Od lat wychowujemy setki młodych ludzi, ucząc ich nie tylko piłkarskiego rzemiosła, ale także odpowiednich życiowych postaw, szacunku i odpowiedzialności.
W świat wypłynęło już wielu zawodników, m.in. Michał Helik, Martin Konczkowski, Kamil Lech, Maciej Urbańczyk, Kamil Grabara, Przemysław Bargiel, Mateusz Bogusz, Mateusz Lipp, Piotr Starzyński czy też ostatnio Mateusz Winciersz. Wychowankowie regularnie trafiają do pierwszej drużyny "Niebieskich, a kolejnych talentów nie brakuje!

Na chwilę obecną w pierwszej drużynie Ruchu znajdują się zawodnicy, którzy przeszli w Ruchu niemal wszystkie szczeble szkolenia, jak np. Tomasz Wójtowicz, Patryk Sikora, Jakub Bielecki, a do szerokiej kadry seniorskiej zostało każdego sezonu wstępują kolejni juniorzy

Każda osoba wstępująca w szeregi Akademii zobowiązana jest do podpisania deklaracji członkowskiej i przestrzegania regulaminów.